Jdi na obsah Jdi na menu

 

Od Adamella po Brentu - Zakleté skály


Brenta. Okouzlující krása,majestátnost, vápencové skály dolomia,daleko do minulosti sahající hystorie alpinismu.Těmto a dalším přednostem vděčí nádherný horský masív za svou oblíbenost a proslulost: je jedním z nejznámějších masívů v celých Dolomitech.Uvnitř jeho tří horských řetězců se k nebi vypínají takové vrcholky, jakými jsou půvabně a nezvykle zaoblená Cima Tosa či naopak strmé Grosté,Cima Brenta,Campanil Basso a Campanil Alto.ObrazekCelá oblast spadá pod ochranu Chráněné přírodní rezervace Adamello Brenta, charakterizované půvabnou panenskou přírodou, velmi řídce osídlenou člověkem.Blízkým sousedem Brenty je masív Adamello Presanella, zahrnující oblast od údolí Val Rendena až po průsmyk Passo del Tonale.Právě jeho součástí jsou i zasněžené ledovcové pláně Presanella a věčný ledovec na hoře Adamello, jeden z největších v celé Evropě. Samozřejmě nechybí ani velké množství malebných turistických letovisek.Za všechny jmenujme alespon Lázně Comano, proslavené svými léčivými prameny, je nejdůležitějším centrem oblasti, do které patří i Bleggio a Lomaso,a která údolím Val d Ambiez dosahuje až k masivu Brenta.

Údolí Val Rendena a Val di Sole oplývají nádhernými přírodními scenériemi a půvabnými horskými městečky, která svým návštěvníkům nabízí útulnost horských stavení a současně i moderní a velmi kvalitní turistické zázemí. Jak začít jinak než nejznámějším z nich, okouzlující Madonou di Campiglio,pohodleně usazenou v překrásné kotlině mezi masívem Brenta a ledovci Adamello a Presanella, v nadmořské výšce 1550 metrů. Toto zimní i letní letovisko se mezi milovníky hor těší bezbřehé oblibě, nejen pro svůj půvab, ale i díky nadstandartním ubytovacím zařízením. Jen o malý kousek níž leží Pinzolo, malebné městečko, jehož historie sahá až do středověku, s půvabným zrenovovaným historickým centrem. Podle mě je Pinzolo hezčí a příjemnější než Madona di Campiglio, ale dokud bude Campiglio VIP středisko, tak se Pinzolo nedočká přiznání od italských kolegů, že už dávno Madonu předčilo ve všech směrech.V žádném případě si ovšem nenechte ujít procházku přilehlým údolím Val Genova, které je pro svou překrásnou přírodu součástí Chráněné přírodní rezervace Adamello Brenta. V údolí pramení, nebo spíš vytéká z ledovců Lobie a Adamello řeka Sarca, která vytvořila údolí dlouhé 17 km, kde jsou spousty menších či větších vodopádů, ze kterých je nejznámější majestátní vodopád Nardis.ObrazekÚdolí také otevírá výstupové cesty na masiv Adamello a Lobie.

Nejdůležitějším centrem Val di Sole – Údolí Slunce je městečko Malé, výchozí bod desítek výletních tras.Městečko je pyšné na své “Muzeum zvyků a krojů údolí Val di Sole”, ve kterém si můžete prohlédnout expozici shromážděných předmětů a dokumentů vypovídajíccích o tradicích a životu v této části hor.

Nepřehlédnutelnými turistickými a lyžařskými centry jsou Marilleva a Folgarida, které tvoří spolu s Madonou di Campiglio jedno z největších lyžařských středisek v Itálii.V létě je zde nepřeberné množství možností relaxace o horských tůr po ledovcích Adamello,Presanella,Cevedále počínaje, přes světoznámé ferraty v dolomitech Brenta, cykloturistiku až po rafting na řece Noce, která pramení v horském masivu ledovců Cevedále.Obrazek

A potom je tu spousta malých horských vesnic, z nichž každá uchovává alespon jeden klenot minulosti, at už zachovalou faru,hrad, či šlechtické sídlo.Za všechny jmenujme vesnice Dimaro,Croviana,Ossana a Pejo.Posledně jmenované dává své jméno i okolnímu údolí Val di Pejo,známému pro své minerální léčivé prameny, proslavené stejně jako prameny z nedalekého údolí Val di Rabbi.Obrazek

 

Náhledy fotografií ze složky VAL DI SOLE V LÉTĚ