Jdi na obsah Jdi na menu

Řeka Noce je druhá největší ledovcová řeka v Itálii. Podél řeky - od Ossany až do Mostizzola je 5 multisportovních center, které nabízejí vyžití v mnoha sportovních odvětvích - od známějších po méně známé. Všude je možnost raftingu se školenými instruktory, můžete si zajezdit na kánoích a kajakách - to tady mají Češi a Slováci vynikající vizitku, protože v posledních dvou letech na závodech světového poháru ve sjezdu tady vyhráli co se dalo. Dokonce jsem se i já osmělila vlézt do raftu a projet si asi 3 km úsek z Pelizana do Mezzany. Jela jsem to s mistry světa ze Slovenska a bylo to fajn. V případě rychlejší vody bych do toho asi nesedla, ale já nejsem moc milovník vodních sportů. To si musíte přijet vyzkoušet sami. Narozdíl od Rakouských řek se tady povolení na sjetí řeky platit nemusí. Pokud si přivezete svoji lodičku nebo raft, tak všem doporučuju si trasu nejdřív projít, protože místní mapy řeky jsou staré a někdy zakreslené místa obtížností, neodpovídají skutečnosti. Mnohým se Noce zdá jako potůček, ale Vltava nebo Orlice to vskutku není. Letos v tom vedru, které tady bylo skoro celý červenec, byl průtok až 30m/s a to je docela dost.

V létě je samozřejmě možné ubytování v našich apartmánech a doporučuju spojit vodu se silničkou nebo horama.

ObrazekPro školní i jiné skupiny je možné domluvit skvělý aktivní týden, stačí se mi ozvat a sestavím program - voda-ferraty-horolezeni-přechody ledovců-MTB-silniční kola. Programy je možné udělat nejenom pro mládež, ale i pro turisty, tréninkové kampy pro sportovní oddíly - trénuje tu i Juventus před zahájením sezony.

Horská a silniční kola patří k tradičním sportům nejen ve Val di Sole. Horské cyklistické stezky zaručeně uspokojí cyklisty všech výkoností - od začátečníků až po reprezentaci. Pro silniční kola jsou zde připraveny etapy GIRO ITALIA. Nejznámější etapa vede z Cles přes passo Tonále, Passo Gavia, které je nejvýše položené v celé Itálii až do Bormia.Ve Val di Sole je také pět multisportovních center,která, nabízí sporty - rafting,kanonying,hydrospeed,MTB,létání na padáku,horolezecké školy,čtyřkolky, ponting a další méně známé sportovní aktivity.

HORSKÁ KOLA - itineráře tras ve Val di Sole:Obrazek

1. cyklistická stezka Val di Sole vede od mostu ve vesničce Mostizzolo 594 mnm do obce Cogolo di Peio 1160 mnm. Je dlouhá přibližně 36 km a je rozdělená do několika částí.Některé průjezdy obcemi nejsou ještě hotové, takže je stezka navedena v krátkých úsecích na hlavní silnici.

2. LA TRACCIA DE LA LEC : zona: Val di Rabi start a cíl je v městečku Malé - 737 mnm. Převýšení cca 150 m. Délka 9 km. Sjízdnost na kole - totální.Hodnocení - jednoduché.Cca 2 hodiny.

Z Malé směr Pracorno 850 mnm přes lokalitu Birreria do Pracorna a zpět do Malé.

3. CURIOSANDO DI LA DEL NOCE: zona: začátek Val di Sole start a cíl je opět v městečku Malé - 737 mnm. Převýšení 100 m. Délka 8 km.Sjízdnost - celé.Hodnocení - jednoduché. Cca 2 hodiny.

Z Malé se jede ke sportovnímu centru směr Localita Regazzini-Tavernetta, kde také končí asfaltový úsek.Odtud pokračujete směr Ponte sul Rio La Val - most přes říčku La Val.Potom se drží směr S.Biagio až do Tovare.Odtud se sjede na Molini Terzolaz a odtud se vystoupá zpět do Malé.

4. LA SALITA PANORAMICA: zona:začátek Val di Sole start a cíl je ve vesničce Bolentina 1194 mnm.Převýšení cca 630 m. Nejvýše položený bod je Malga /salaš/ Bolentina 1822 mnm / Piazza Merendaia 1583mnm/.Délka 12 km.Sjízdnost - celé.Hodnocení - střední.Cca 3 hodiny.

Nejdříve se musíte dostat do vesničky Bolentina, která je nad hlavní silnicí Malé - Mezzana.Silničku, která vede do Bolentiny najdete v městečku Malé na hlavní průjezdové silničce cca 100 m od náměstí směr Val di Rabbi.Do Bolentiny je to příkré stoupání, které středně náročnou trasu zvýrazní o 400 m. Z Marillevy do Malé je to cca 10 km mírného sjezdu. Cca 20 min.Z Bolentiny se dostanete na Sega di Bolentina, což je místo panoramatických pohledů na celé údolí a okolní hory.Odtud doporučuju stoupání na Malga Bolentina Bassa a přes louky - Piazza Merendaia - se dostanete na Malga Alta odkud je možné dojet až k bivaku D.Marinelli, který už je na pokraji vegetace.Potom už se sjíždí zpět do Bolentiny a následovně do Malé.

5.TRA CASTELLI E FRUTTETI: zona: začátek Val di Sole start a cíl je opět v Malé.Převýšení cca 200 m.Délka 25 km.Sjízdnost - celé.Hodnocení - střední.Cca 2 hodiny

Stezka vede z Malé směr Terzolas stále po cestičkách jablonových sadů.Ve vesničce Samoclevo můžete dojet až k hrádku, který byl ve vlastnictví jedné rodiny ze Samocleva, která později hrad prodala hraběcímu rodu THUNN,který je proslaven po celém světě keramikou. Ted je majitelem hradu opět rodina ze Samocleva, ktera bohužel nemá o úpravu hradu zájem a nechá ho asi rozpadnout.Ze Samocleva vede nově upravená lesní cesta až do San Giacoma odkud se pokračuje opět alejemi přes Cis až do Mostizzola.Odtud se můžete vrátit po cyklostezce, která vede údolím.

6.LA TRAVERSATA DEL MONTE PELLER: zona: začátek Val di Sole.Start a cíl je opět v Malé.Převýšení cca 1550 m. Nejvyšší bod je Passo Forcola 2104 mnm.Délka je 45 km + 20 do Malé a zpět do Marillevy.Sjízdnost - celé.Hodnocení - těžké /pro mě jedině autem a pěšky/. Cca 6 hodin

Z Marillevy se sjede do Malé po cyklostezce, odtud se pokračuje také po cyklostezce až do Mostizzola.Odtud se musí dojet do Cles po silnici. Na náměstí v Cles je odbočka do lokality Bersaglio.Odtud se jede do Loc. Verdé a cca 11 km.Poté jedete na passo FRAINE. Doporučuje se vyjet co nejdříve ráno, protože v teple se toto stoupání může změnit v peklo.Odtud držte směr Malga Tassula ze které je už jen pár metrů na nejvyšší bod Passo Forcola.Odtud je ostrý sjezd po lesní cestě kousek nad jezerem delle Salare až na Rifugio Mezol odkud je možno sjet po prudké stezce č. 308 až do Malé - pro blázny a ty kdo milují downhill. Pro normální cyklisty doporučuju sjet po lesní cestě z Prá della Selva směr rifugio Mezol na Molini di Terzolas a odtud se pokračuje po cyklostezce do Malé a dál do Marillevy.

cestovni-ruch

 

Náhledy fotografií ze složky VAL DI SOLE V LÉTĚ